Předmluva Marie Svatošové ke knize Příběhy nejen pro nemocné

18.10.2010

Předmluva Marie Svatošové ke knize Příběhy nejen pro nemocnéPo přečtení knihy Sonji Bachlové Příběhy nejen pro nemocné jsem zatoužila poznat autorku osobně a strávit s ní aspoň pár chvil. Jsem si jistá, že bychom si i přes můj jazykový handicap (německy se nedomluvím), výborně porozuměly. Určitě víc než s jejími kolegy novináři, kteří čas od času, většinou v okurkové sezoně, obcházejí hospice a dožadují se příběhů, protože potřebují časopis něčím „vycpat“ a příběhy čtenáře oslovují nejvíce.

Nemusí být nic špatného na tom, reagovat na poptávku nabídkou. Proč nevyhovět? Je to zákon trhu. A tak na poptávku po příbězích reaguje kdekdo, včetně bulváru i mnoha autorů nekonečných, laciných a často stupidních televizních seriálů, připomínajících červenou knihovnu. Propastný rozdíl mezi takovými autory a Sonjou Bachlovou není jen v kultuře projevu, to také, ale především ve zdroji inspirace. Na rozdíl od drtivé většiny jiných, ona má přímý a bezbariérový přístup k živému národnímu pokladu – k moudrosti lidí, kteří už mají podstatnou část svého pozemského života prožitou. Nepíše od zeleného stolu, příběhy si nevymýšlí, ale s láskou, citlivě a empaticky, při své práci pečovatelky v domově pro seniory, autentickým lidským příběhům naslouchá. Naslouchá, uchovává je v srdci a dovede z nich mistrně vyvozovat nemoralizující, a přesto nesmírně poučné a obohacující závěry.
Dovedu si živě představit, že čtenář bude tuto knihu ve své knihovničce uchovávat a opatrovat jako cenný dar bez ohledu na to, zda ji jako dárek od někoho dostal, nebo si ji sám koupil. Kdo si ji koupí, neprohloupí. Je velmi pravděpodobné, že se k ní bude vracet, když ho někdo ve svízelné a nepřehledné situaci s důvěrou požádá o radu. Tak se i on sám může stát darem pro druhé.

Marie Svatošová

 

kniha: Příběhy nejen pro nemocné
autor: Sonja Blachová
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101581-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články