To ostatní nechávám na Pánu Bohu

12.10.2010

To ostatní nechávám na Pánu BohuVýběr z textů Petra Příhody a rozhovor s Janem Paulasem. Petr Příhoda v rozhovoru podrobně a srozumitelně popisuje, jak vyrůstal a dozrával, co ho formovalo i kdo ho ovlivnil. Příhodův životopis a jeho texty nám nabízejí příležitost ke srovnávání a reflexi. Jakpak jsme dobu, o které Petr Příhoda vypráví, prožívali my? Jak naši rodiče? Jak naše okolí? Řekla bych, že pro poctivého čtenáře vyplyne z jednoho životního příběhu i kus poznání, proč naše společnost vypadá tak, jak vypadá. (Z předmluvy Petrušky Šustrové)

První část knihy přináší rozhovor, který propojuje životní témata Petra Příhody s osobní zkušeností. Výsledkem je živý a plastický portrét jeho osoby a také nenásilná sonda do jeho myšlení. Druhá část přináší výbor z jeho nejzajímavějších a nadčasových publicistických příspěvků z posledních deseti let. Jde o autorovy zásadní texty, představující jeho názory na některá klíčová témata, jimž se věnuje již mnoho let.
Obě části knihy spolu organicky souvisejí a doplňují se. Lze říci, že jde o životní bilancování. Sám Petr Příhoda to vyjádřil slovy: „Nabídnu jen to, co bych rád, aby si ze zájmem přečetla má vnoučata, až budou rozum brát.“

Petr Příhoda (1939) je původním povoláním psychiatr. Od roku 1992 přednáší lékařskou etiku na UK. Je externím komentátorem Českého rozhlasu 6 a redaktorem Perspektiv (přílohy Katolického týdeníku), kde pravidelně publikuje, stejně jako na stránkách Katolického týdeníku v rubrice komentáře.

 

kniha: To ostatní nechávám na Pánu Bohu
autor: Petr Příhoda, Jan Paulas (ed.)
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101578-

Sekce: tituly KNA   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články