Mince, která má jen líc

19.1.2011

Mince, která má jen lícOblíbený autor Karmelitánského nakladatelství zahajuje stovkou svých „minutových“ zamyšlení novou knižní řadu „Na minutu s ...“. V této publikaci si v myšlenkových „jednohubkách“ všímá nejrůznějších stránek lidského života. Nabízená zamyšlení je třeba nechat – podobně jako jednohubky na jazyku – volně rozplynout v našich vlastních úvahách.

Peřina

Jak si kdo ustele, tak si lehne, říká staré přísloví; já bych k němu dodal: tak se i vyspí. Snad je to také jeden z důvodů, proč se otevírají různá studia zdravého spánku, kde si můžeme koupit vodní lůžka, zdravotní matrace, aromatické polštáře nebo vyhřívaná prostěradla. Důležitá je také solidní peřina. A máme-li už všechno kvalitní pohromadě, a přesto nemůžeme usnout, je na místě spolknout prášek na spaní. A jedním z efektních a nenávykových je čisté svědomí.

Jinými slovy:
Není důležité, zda máme večer knoflíky na peřině urovnané pod bradou nebo u kotníků. Důležité je, abychom šli pod peřinu s urovnanými vztahy k bližním.

~

Houby

Stává se vám někdy, že vás názory určitých lidí otravují? Pokud ano, rozlišujte včas, zda jste jen znechuceni, lehce přiotráveni, silně otráveni nebo už potřebujete lékařskou pomoc. Můžete-li se místům, kde hrozí nebezpečí otravy, vyhnout, učiňte tak. Pokud to není možné, snažte se otravné názory před vyslechnutím převařit.

Jinými slovy
Některé houby a názory jistých lidí jsou stravitelné až po předchozí úpravě.

~

Kosa

Žádala mne jistá žena, abych dal jejím dětem léky na spaní. Budí se pokaždé, když přijde jejich opilý otec v noci z hospody domů a chová se agresivně. Až do rána potom nemohou usnout, ve škole jsou unavené a nosí domů špatné známky. Proti ženině návrhu jsem postavil svůj protinávrh: otec půjde na protialkoholní léčení a budou spát v klidu všichni. Odmítla. Nedovolí prý, aby se o otci jejích dětí říkalo, že je alkoholik.

Jinými slovy
Plevelu na zahradě se můžeme zbavit dvojím způsobem: buď kosou, nebo rýčem. Dávejme přednost druhé možnosti.

~

Mince

Jen numizmatici vědí, zda existují mince, které mají pouze líc nebo pouze rub. Sám jsem se s takovým exemplářem ještě nesetkal. Co je možná raritou v numizmatice, bývá běžné v životě. Má-li mi z automatu na řešení životních problémů vypadnout kvalitní odpověď, musím do něj vhodit minci, která má na jedné straně rozumnou, smysluplnou otázku (panna) a na druhé straně odvahu přijmout vypadlé řešení (orel).

Jinými slovy
Otevřenost k otázkám a otázka po otevřenosti jsou dvě strany téže mince. Platí ale jen v automatech na parkovišti zdravého rozumu.

 

kniha: Jinými slovy
autor: Max Kašparů
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-10885-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému