Milovat své bratry – být zamilovaný do svého Boha

22.4.2010

Milovat své bratry – být zamilovaný do svého BohaBůh a člověk: milovat oba stejnou jedinečnou láskou! Ale vždyť je to bláznovství! To je utopie! To není možné, a přece… Matka Marie Skobstova měla odvahu říci: „Tato dvě přikázání jsou dvě stránky jediné pravdy.“ Tato pravoslavná mniška svá slova podepsala vlastní krví: dala svůj život, aby zachránila židovské děti.

Horizontála je pevně vsazena do vertikály a vertikála je navždy spojena s horizontálou. Jedna bez druhé? Všechno se zřítí. Když miluji svého bratra, kterého vidím, slyším, kterého se dotýkám, miluji svého Boha, kterého nevidím, neslyším, kterého se nemohu dotknout (zatím!). A pokud mohu, pak právě v bratrovi.

Můj bratr je… svátost, svátost v pravém významu… v těle a v kostech! Znamení, jež činí viditelným a hmatatelným Boha neviditelného a neuchopitelného, ale které je pouze ve vztazích lásky. Milovat Boha, a přitom odmítat bratra? To je schizofrenie! Modlit se, a nesloužit? To je ochrnutí! (Když se ucpe srdeční tepna, krev nemůže v těle správně cirkulovat – hlava je v pořádku, ale svaly nepracují.)

Důsledek: moje rodina, moje společenství, moje koleje, dokonce i moje kancelář či továrna, to všechno jsou dílny, kde konkrétně prokazuji svou lásku k Pánu. Jsou to místa, kde tuto lásku mohu testovat, dokazovat, podepsat, vtělit: poslat ji ze srdce do rukou, z hlavy do prstů.

 

 

kniha: Kdo je můj bratr
autor: Daniel Ange
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101507-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému