I když jsem v temnotě, Hospodin je mé světlo

26.12.2015

I když jsem v temnotě,  Hospodin je mé světloJestliže jsem padl, zase vstanu;
i když sedím v temnotě,
Hospodin je mé světlo.
(Micheáš 7,8)

Mnozí lidé propadají smutku, když se zadívají na svůj život a vidí všechna zranění, která v něm utržili. Poznání, že jsme chybující a že jsme v životě tu a tam i něco pokazili, nás skličuje. Někdy si nedokážeme odpustit, že jsme takoví, jací jsme, že jsme až dosud žili tak a tak.  

Zkušený průvodce duchovním životem Evagrius se nás nesnaží utěšovat tím, že se nám na druhé straně také něco podařilo. Taková slova by v nás vyvolala jen další protiargumenty: To sice ano, ale také jsem ještě to a to zkazil, to a to na mně není dobré. Evagrius dobře ví, že porovnávat dobro se zlem je zcela zbytečné. Proto volí slovo z knihy proroka Micheáše, kterým se přiznáváme i my ke svým pádům: "Jestliže jsem padl, zase vstanu; i když sedím v temnotě, Hospodin je mé světlo" (Micheáš 7,8). 
 
V našem životě skutečně nebylo všechno dobré, ale nezůstáváme stát jen u toho, co se nepodařilo. Znovu se zvedáme. Uprostřed mé temnoty se mi Bůh stává světlem. Proto dokážu přiznat i své temné stránky. Rozhodující je Boží světlo, protože když to se ve mně rozzáří, zaplaší všechnu mou temnotu. 
 
 
 
Zpracováno (a redakčně upraveno) podle knihy:
 

Duchovní lékárnička

Anselm Grün
Info a běžná cena: brožovaná, 156 s., 199 Kč
Téma: spiritualita
Edice: Malý duchovní život
Vydáno: 2015
Objednací číslo: 101939
Druh zboží: kniha
  NovinkaKoupit

Anotace knihy
Anselm Grün opět čerpá ze studnice Božího slova a moudrosti pouštních otců, aby nám poskytl vzácnou pomůcku pro každodenní zápas o čistotu srdce, o „smýšlení Kristovo“ (srov. Flp 2,5). 
„Každý z nás si v sobě neseme vždycky oba póly: strach i důvěru, lásku i agresi, kázeň i nekázeň, zbožnost i bezbožnost, svatost i světské smýšlení. Postavíme-li proti svým negativním myšlenkám slovo Písma, povede nás k setkání s důvěrou, láskou, silou a tím svatým, co je v nás, i když se právě mocně hlásí o slovo to nesvaté.“
(z úvodu autora) 
Anselm Grün (* 1945) je mnich benediktinského opatství v německém Münsterschwarzachu a vyhledávaný exercitátor a duchovní vůdce. Patří k nejčtenějším křesťanským autorům současnosti, jeho knihy jsou překládány do mnoha jazyků. Karmelitánské nakladatelství jich vydalo už desítky, mezi posledními například Lék na únavu ze života (KNA 2014) a Doprovázení na duchovní cestě (KNA 2014).
 
  O autorovi
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Grün Anselm  
- tituly z této edice: Malý duchovní život
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému