Buona sera z konce světa a radost z evangelia - některá klíčová slova papeže Františka

7.5.2017

Některá "klíčová slova", která vyjadřují život a poslání papeže Františka...

Buona sera

První slova zvoleného papeže nás přiměly zpozornět. Zástup čekající na Svatopetrském náměstí a miliony lidí u obrazovek jsou ohromeni tímto nelíčeně lidským přístupem. Takový „dobrý večer“ si v tuto chvíli přejí všichni. Po tomto pozdravu papež František nejprve přítomné poprosí, aby se za něj pomodlili ‒ navíc se k tomu před nimi skloní. Poté přes sebe nechá přehodit štólu, aby lidem požehnal. I on musí nejprve od druhých přijmout, dříve než bude moci druhým dávat. Milost má přednost před úřadem i před veškerou činností.

Z konce světa

Museli ho přivézt až z Argentiny, aby se stal biskupem Říma a papežem světové církve. V centru už nestojí eurocentrická církev. Papežovým tématem jsou hranice a okraje: přichází z okraje církve a na okraje a dál za ně nás také posílá. Nepřemýšlí ze středu směrem k periférii, nýbrž z „konce světa“ směrem k centru. Reforma nepřichází od hlavy, nýbrž zdola, od chudých, od lidí na okraji, od hranic.

Radost z evangelia

Je to zvláštní. Už dlouho nevzal žádný papež tak vážně temnotu v církvi a ve světě, nevzal si ji tak k srdci a nevznesl tak naléhavou až bolestnou výzvu k reformě. A už dlouho žádný papež nevyzařoval takovou nezkrotnou radost. Titul jeho první apoštolské exhortace je jeho programem: papež žije radost. Přináší radost církvi. Chce vidět, jak v radosti žijí všichni lidé. Evangelium znamená: Bůh překonává temnotu – světlo a radost vítězí.

Z knihy

Papež František a jeho jezuitské kořeny

Autor popisuje zakotvení papeže Františka v jezuitském řádu a ignaciánské spiritualitě.

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému