Andělé strážní v kurzu

2.10.2011

Andělé strážní v kurzuUž jste někdy navštívili Řím? Jestli ano, tak víte, že dopravní ruch tady na ulicích probíhá poměrně razantně. A přece, vstoupí-li do vozovky chodec, nemusí mít strach. Jenom se nesmí zastavit. Jinak se vystavuje riziku, že ho krátce před dosažením chodníku porazí nějaký skútr. Kolikrát už jsem si pomyslel: Teď byl můj anděl strážný v nejvyšší pohotovosti. Andělé mají v Římě plné ruce práce, tím jsem si jist.

A jsou žádaní a na vzestupu. Těší se rostoucí oblibě. Zjevně se mnohým zamlouvá představa mít takového milého soukromého anděla. Jenže – jak na to ti lidé vůbec přišli, že andělé existují?

Ježíš říká v Matoušově evangeliu: „Varujte se, abyste nikým z těchto nepatrných nepohrdali. Říkám vám: Jejich andělé v nebi stále hledí na tvář mého nebeského Otce.“ Má-li tedy každé děcko vlastního anděla, proč by ho neměl mít i každý dospělý? V každém případě nás uklidňuje pomyšlení na to, že všichni máme svého osobního strážce. Anděla, který je s námi kdykoli, jakmile nám začíná téct do bot, anděla, který se stará o to, abychom o vlásek vybruslili z neštěstí.

Tak jako dívka, která mi vyprávěla o strašné motocyklové havárii. Její přítel ztratil ve vysoké rychlosti kontrolu nad strojem a ona se mohla už jen k němu pevně přitisknout. V okamžiku té nejvyšší nouze jí zašeptal do ucha hlas, že se nemusí bát, protože při nehodě nezemře. A skutečně vyvázla takřka bez zranění. Byla skálopevně přesvědčena, že s ní mluvil a že ji zachránil její strážný anděl.

Často míváme důvod k vděčnosti. V tomto případě bychom ale neměli děkovat jen našemu andělu strážci. Vždyť to není superman, který se sem snesl odnikud. Anděly k naší záchraně posílá Bůh. Neberme tedy naši víru v anděly tak primitivně. Ten, kdo hovoří o andělech, nesmí přitom zamlčovat Boha.

Možná se ale andělům strážcům přece jen podaří přivést nás zpátky na cestu k Bohu. Vždyť jsou v akci právě v okamžicích, kdy naléhavě potřebujeme Boha. Zkušenosti jeho lásky a péče, jakých se nám následně dostane, se vtisknou mimořádně hluboko. Ten, kdo už někdy zažil něco podobného, jako ona mladá motorkářka, si dokáže uvědomovat Boží přítomnost i v maličkostech všedního dne.


kniha: Andělé v kurzu
autor: Notker Wolf
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101624-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články