Jak organizovat čas, práci a život

5.10.2006

Jak organizovat čas, práci a život Otec Poimen řekl: "Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků." (Apo 741)

Často trpíme vnitřní vyprahlostí a prázdnotou. Chtěli bychom se modlit, ale nedaří se nám to, účastníme se bohoslužby, ale vnitřně zůstáváme mimo. Žádné slovo nás neoslovuje, ba ani svaté přijímání není schopno zapálit naše srdce. Rada otce Poimena je jednoduchá: zachovávat řád. Žádnou duchovní technikou si zakoušení Boha nemůžeme vynutit. Zachovávání řádu je však v naší moci. Pokud dáme řád našemu vnějšímu životu, bude mít vliv i na naši duši.
Vnější řád může nabýt forem prospěšných rituálů, jimiž začínáme a zakončujeme den. Může se jím stát vhodné rozdělení času na práci a odpočinek, na vzájemné rozhovory, na chvíli ticha a chvíli modlitby. Mnohdy je také důležité uklidit svůj příbytek a zbavit se zbytečností, neboť přemíra vnějšího nepořádku působí nepříznivě i na duši. Nelad kolem dokola odráží rozpoložení nitra.
Zachovávání vnějšího řádu vnese nejen řád do našeho života, ale ochrání nás i před zmatky v nás samých, míní otec Poimen. Tím má na mysli rozpory duše, kdy je v ní vše naházeno bez ladu a skladu a kdy je sama do sebe jakoby zachumlána. Takový zmatek a chaos může rozmotat vnější řád a vnést tak jasné uspořádání. Je předpokladem pro to, abychom byli schopni sami žít, namísto toho, abychom byli žiti.

Autor textu: Anselm Grün
Převzato z knihy: Otcové pouště s Anselmem Grünem
Vydalo Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-10829-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému