Aleš Palán: Florianovo Dobré dílo aneb jak vznikaly a vznikají dobré knihy

29.3.2011

Aleš Palán: Florianovo Dobré dílo aneb jak vznikaly a vznikají dobré knihyje název setkání, na které vás zve Karmelitánské nakladatelství a Regionální muzeum a Galerie v Jičíně. Uskuteční se ve středu 30. března od 18 hodin v sále RMaG Jičín.

Aleš Palán (*1965) je novinář, publicista. Autor či spoluautor knižních rozhovorů s Bohumilem Vítem Tajovským (Člověk musí hořeti), Danielem a Jiřím Reynkovými (Kdo chodí tmami), Petrem Esterkou (Rozhodni se pro risk), Karlem Pilíkem (Není růže bez trní). Vzpomínkových knih na Zdeňka Čížkovského (Než krokodýl spolkne stín), Stanislava Konopáska (Hráč, který přežil).Autor sbírek básní Pohádky a Říkejte si se mnou. Spoluautor eseje o české národní povaze Xenophoes guide to the Czechs. Spolueditor korespondence Georgese Rouaulta a Josefa Floriana z let 1913 - 1931, která vyšla pod názvem Na křižovatce větrů.

Právě tato nejnovější kniha je námětem setkání. Přední francouzský umělec Georges Rouault v době, kdy začala jeho korespondence s Josefem Florianem, nebyl ještě vůbec slavný. Právě český vydavatel a bibliofil mu velmi pomohl a povzbuzoval jej v jeho díle. Kniha ukazuje pomalou cestu k jeho slávě a neúnavnou píli Josefa Floriana. Texty jsou doplněny Rouaultovými grafickými pracemi.

Josef Florian je autor edice Dobré dílo (Opus bonum), v němž vlastním nákladem publikoval přes tři sta titulů děl vědců, básníků, filozofů a teologů, a během téměř čtyřiceti let poprvé představil autory dosud v Čechách neznámé, kteří však došli později celosvětového uznání. V Dobrém dílu vyšly texty Bloye, Bonneta, Bermanose, Chestertona, Reynka, a Florian byl také prvním, kdo zveřejnil překlady Franze Kafky. Edice Dobré dílo měla vysokou výtvarnou i duchovní úroveň, a proto se stala synonymem pro precizní vydavatelskou činnost a dodnes je legendou české knižní kultury.

Po setkání bude následovat autogramiáda knih Aleše Palána:

Není trní bez růže  Lágr  Dvě lásky

Než krokodýl spolkne stín  Člověk musí hořeti  Rozhodni se pro risk


Z dalších knih Aleše Palána:
Hráč, který přežil (Stanislav Konopásek)
Na křižovatce větrů... atd.

Knihy nabízí Knihkupectví U sv. Ignáce Jičín, odběrné místo internetového obchodu www.ikarmel.cz

Sekce: Nova Paka   |   Tisk   |   Poslat článek známému