Ticho srdce

5.9.2011

Ticho srdcePrvní věc, které si lidé všimli, když se Matka Tereza uchýlila k modlitbě, bylo její okamžité stažení se do hlubin své bytosti. Její nejčastěji citovanou větou, která se týkala modlitby, bylo: V tichu srdce promlouvá Bůh. V srdci, ne v hlavě.

Matka Tereza nás učí to, co nám ukázala Panna Maria: že se nemůžeme modlit přiměřeným způsobem, pokud zůstáváme na povrchu své duše. Tehdy jsme jako papírový kelímek na mořské hladině, který je zmítán vlnami a větrem roztržitostí. Pokud však místo toho sestoupíme hlouběji, tak jako potápěč hledající drahocenné perly, nalezneme pokoj a vytoužené poklady. Perly neplavou na povrchu. Pokud se neponoříme do hlubiny, můžeme strávit ve vodě celý den – stejně jako můžeme strávit celý den v modlitbě – a vrátit se domů s prázdnou. Sídlo a střed našeho vědomí v bdělém stavu je obvykle na úrovni „hlavy“. Zde se setkáváme se světem a zakoušíme ho skrze svých pět smyslů. „Hlava“ však není místem našeho setkání s Bohem. Musíme sestoupit na úroveň srdce. V postoji Matky Terezy a v jejím chápání vnitřního života Panny Marie srdce představuje místo vnitřního pokoje – nejedná se o emoce či citovost, ale spíše o vnitřní hloubku, v níž hovoří Bůh.

Jak sestupujeme dále do této hlubiny srdce, otvíráme se působení Ducha svatého. Pokud ho necháme v tichu působit, budeme vnímat, že v nitru naší bytosti se cosi odehrává. Uvědomíme si, že takovým způsobem nás může milovat jedině Bůh. Žádný člověk nám nemůže dát tolik lásky ani ji nedokáže vsadit tak hluboko do našeho nitra.
Čím více začneme odhalovat velikost a hojnost Božích darů, tím více v sobě budeme nalézat to, co Matka Tereza zakoušela v Panně Marii. Začneme očekávat od Boha dobré dary. Budeme očekávat, že nám dnes zvlášť požehná. Začneme se těšit na každý další den jako malé dítě na Štědrý večer. Jaké překvapení lásky pro mě dnes Otec připravil? Jaké dary připravil mojí rodině? Naučíme se postoji víry, jímž byl prodchnut i život Panny Marie. Jak nás ujišťuje Ježíš v evangeliu, stane se nám tak na základě naší víry. Možná od Ježíše nečekáme zázraky, protože jsme si na něj už příliš zvykli nebo protože si myslíme, že ho známe. Nedostatkem víry svazujeme Bohu ruce. Nečekáme žádné zázraky, a proto se žádné nedějí.

 

kniha: Matka Tereza a Panna Maria
autor: Joseph Langford
vydalo: Karmelitánské nakladatelství
Titulek a redakční úpravy: redakce webu kna.cz
-101434-

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články