Těsně před Štědrým dnem došlo v naší rodině k vážné hádce

30.11.2014

Těsně před Štědrým dnem došlo v naší rodině k vážné hádce.
Maminka s tatínkem se proto rozhodli, že Štědrý večer nebudeme slavit vůbec.
V našem domě nebylo klidu.
Ach, jak to bylo těžké!

V jednu chvíli jsem šla do svého pokoje, protože jsem ten křik už nemohla snést. Ucítila jsem v sobě velmi silný hlas, který mě naléhavě prosil, abych se začala modlit. Když jsem přišla do pokoje, nemohla jsem si pomoct a klekla jsem na kolena. Téměř jsem nedokázala začít, ale pak jsem nemohla přestat! A to proto, že do mého ztrápeného srdce začal pomaličku proudit pokoj. 

V té vánoční noci jsem opravdu cítila porodní bolest. Byla jsem v srdci skutečně přesvědčena, že se u nás narodí Ježíš. Byla jsem překvapená, protože čím víc jsem se modlila, tím víc křik v našem domě utichal. Po nějaké době jsem vyšla ze svého pokoje a cítila jsem v sobě vnitřní pokoj. Moji rodiče i oba bratři byli doma, ale nikdo neřekl ani slovo. Po celou dlouhou hodinu bylo velké ticho!

Cítila jsem, že tento vnitřní pokoj přechází postupně na ostatní. Ano, viděla jsem, že se začali modlit. A také já jsem dál prosila o Pokoj do naší rodiny…

Ticho trvalo více než hodinu, když tu náhle můj bratr Karel poprosil o odpuštění. Ach, jak neobyčejná to byla chvíle! A také jaká křehkost, jaká laskavost mezi námi! A bylo mu odpuštěno. Také já jsem poprosila o odpuštění, pak i můj druhý bratr a tatínek.

Ach, byla to tak krásná vánoční noc! Opravdu jsme spatřili Spasitele. A ukázal nám, že jedině usmíření, stále, znovu a znovu, nám dává život, společenství, pokoj, lásku! Samozřejmě jsme pak začali oslavovat příchod Ježíška, společně jsme se modlili, všichni jsme byli vysvobozeni! A byly to Vánoce, jaké jsme nikdy předtím nezažili.

Romy (16 let)

 

Ke kolika tragédiím v rodinách by nemuselo vůbec dojít! Kolik rodin by mohlo začít zářit! Kolik dětí by se mohlo pokojně rozvíjet! Rodiny, které se společně modlí, zůstávají spolu, protože milují. Ale je nutné, aby se to manželé učili už od zásnub nebo ještě lépe od chvíle, kdy spolu ti dva začnou chodit.

Klíčem k věrnosti je i odpuštění. Odpuštění je zásadní v těch chvílích, kdy vše očekáváme od druhého: člověk by chtěl, aby ten druhý byl naprosto dokonalý. Je třeba okamžitě odpustit, teď hned. Odpuštění, to je začátek něčeho nového.

Právě odpuštění může setkání změnit v jitřenku, neboť dává světlo tam, kde oči vidí pouze stín.

 

Zpracováno (a redakčně upraveno) podle knihy:

Kdo je můj bratr?

Daniel Ange
Info a běžná cena: brožovaná, 278 s., 219 Kč
Téma: spiritualita
Edice: Inspirace
Vydáno: 2010
Objednací číslo: 101507
Druh zboží: kniha
Koupit

 

Anotace knihy
Otec Daniel nás zve, abychom vzali vážně evangelium a provedli „koperníkovský obrat“ ve vztahu k lidem kolem nás. Obrat, který začíná vztahem ke Kristu, začíná uvnitř našeho srdce, ale může mít nesmírný dopad na všechny naše vztahy.
Knížka je ovocem dlouhých let komunitního života, nejde o pojednání „od zeleného stolu“. Bratrem, sestrou podle evangelia není jen rodinný příslušník (i když on také), ale i kolega v práci, soused, žebrák na ulici, trpící člověk… A to nejen proto, že Ježíš v něm nějak přebývá, ale protože se s ním ztotožnil: „Co jste udělali jednomu z mých nejmenších bratří…“ (Mt 25)
Autor má dar mluvit o otřelých tématech křesťanství neotřele; bratrská láska je jedním z pilířů života podle evangelia a autor je jedním z těch, kteří jsou jejími autentickými svědky, (nejen dobrými řečníky).
P. Daniel Ange (nar. 1932), francouzský kněz a řeholník. V roce 1950 vstoupil k benediktinům a posléze žil v několika menších nových komunitách zasvěceného života. Dvanáct let strávil jako misionář ve Rwandě (1958-71), pak se vrátil do Evropy studovat teologii a několik let žil v poustevně. Až r. 1981 přijal kněžské svěcení a 1984 založil první mezinárodní katolickou školu modlitby a evangelizace pod názvem Jeunesse – Lumi?re (JL), která působí dodnes. Jako evangelizátor a kazatel navštívil řadu zemí světa. Velice mu leží na srdci služba chudým, mládež a ekumenický dialog s pravoslavnou církví, v níž má řadu přátel.
Napsal spoustu knih, u nás mu vyšel Raněný pastýř, Tvé tělo je stvořeno pro lásku a Homosexuální…
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Ange Daniel  
- tituly z této edice: Inspirace
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému