Pozoruj dva svědky zmrtvýchvstání: Magdalenu a Tomáše

10.4.2013

I mezi námi jsou mnozí, kteří věří snadno, takřka srdcem, jako uvěřila Marie, ale jsou i Tomášové, kteří neuvěří, dokud se nepřesvědčí. Obojí jsou ale Pánu stejně milí...

Pozoruj dva svědky zmrtvýchvstání: Magdalenu a Tomáše. Magdalena nepoznala Pána podle hlasu, neboť pak by jej byla poznala už při prvním oslovení. Ale teprve když ji pojmenoval „Marie“, pochopila, o koho jde. Ne tedy sluch, ale srdce jí řeklo, že má před sebou toho, kterého milovala a který miloval i ji.

Tomášovi naopak nestačí k poznání pravdy sluch a zrak, chce se přesvědčit i hmatem. A Pán se nepohoršuje nad jeho nedůvěřivostí, naopak vybízí jej, aby se tímto způsobem přesvědčil, že nemá před sebou ducha (srov. Lk 24,39), ale hmotné tělo.

I mezi námi jsou mnozí, kteří věří snadno, takřka srdcem, jako uvěřila Marie, ale jsou i Tomášové, kteří neuvěří, dokud se nepřesvědčí. Obojí jsou Pánu stejně milí, poněvadž věřit chtějí. K oběma se obrací s vlídnou tváří a láskyplným hlasem, odvrací se jen od těch, kteří mají za otce ďábla, jenž je lhář a otec lži (srov. Jan 8,44), a proto pravdě věřit nechtějí, i kdyby byla sebe přesvědčivější.

Kartuziánský anonym z 15. stol.
 
 

Kniha: Hlasy Otců 
Liturgický rok s osobnostmi církevních dějin

Autor: Pavel strachota
-10894-
Redakčně upraveno

- podobné tituly: velikonocevíra

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému