Jak se nadechuji uprostřed hektického světa práce

23.7.2014

Vyhradím si okamžiky,
kdy se mohu nadechnout...
Sem nemají přístup šéfové firem,
přání zákazníků ani stížnosti spolupracovníků.
Zde jsem zcela sám sebou.

Pro mě první cestu ke svobodě představuje to, že si vyhradím svaté okamžiky, kdy se mohu nadechnout a užívat svobody. Svaté je to, co je ze světa vyňato a nad čím svět nemá žádnou moc. Svatý čas náleží mně. Tehdy nemusím naplňovat žádná očekávání. Tehdy prostě jen jsem. A tehdy se také setkávám s tím svatým a hojivým v sobě.

Druhý krok spočívá v tom, že v sobě odkryji svatý prostor, v němž jsem neporušený a celistvý, osvobozený od moci lidí a jejich nároků. Sem nemají přístup šéfové firem, přání zákazníků ani stížnosti spolupracovníků. Zde jsem zcela sám sebou. Pokud v sobě cítím tento svatý prostor vnitřního ticha i ve víru pracovního nasazení, pak nade mnou práce nemá žádnou moc.

Když se do práce pustím, přesto z ní zůstává část mně samého vyňata. V této části jsem svobodný. V ní se nadechuji uprostřed hektického světa práce. A v ní také cítím svou touhu po svobodě, po životě oproštěném od účelu. Svobodu lze tedy nalézt již v touze po ní. Tuto touhu mi nemůže nikdo vzít. A s touto touhou mi nikdo nemůže vzít ani tuto vnitřní svobodu.

(Anselm Grün)

Z knihy:

Rok kdy zemřel můj otec

Leo Fijen, Anselm Grün
Info a běžná cena: Váz., 200 s., 229 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101862
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Leo Fijen a Anselm Grün, televizní moderátor a známý benediktin jsou dnes přátelé. Nějakou dobu si dopisovali o zcela osobních zkušenostech: o loučení a umírání, o zármutku, bolesti, osamělosti, ale i o rodinných poutech, o hledání smyslu života a všeho, co vede k jeho plnosti. Kniha nabízí posilu v našich zkouškách, ale také nás zve k tomu, abychom se vážně zabývali otázkou, co zde jednou zůstane po nás. Jde o četbu oslovující, hutnou, místy až dojemnou. Dopisy nebyly původně psány s úmyslem zveřejnění, takže z nich dýchá veliká autentičnost a upřímnost.
Leo Fijen je autor dokumentárního cyklu o evropských klášterech, který vysílá TV Noe.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Fijen Leo  Grün Anselm  
- tituly z této edice: Rozhovory

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému