I lidé se mohou stát anděly

22.9.2014

Milý Leo, těší mě, že jste uprostřed téměř liduprázdného ostrova směl učinit zkušenost s anděly. Jak nám říkají teologové, andělé jsou Boží poslové. Bůh nám je posílá v pravou chvíli.

Lidé se mohou stát anděly. Bůh Vám dvakrát poslal lidi, z toho jednou jako pomoc při nehodě s kolem. Tam, kde jsme sami, můžeme zakusit, že při nás stojí anděl. Onen obyvatel ostrova to vyjádřil nádherně: „Nikdy nejsme sami.“ Když se modlíme, zakoušíme kolem sebe uzdravující a láskyplnou Boží blízkost. A někdy nám potom Bůh pošle anděla, který nám pomůže, který se nás dotkne a zvedne nás. Oba ostrované byli takovými anděly silných rukou. Naložili Vaše kolo i Vás samotného a odvezli Vás do cyklodílny. A to byla právě ta pomoc, kterou jste potřeboval.

Na tichém místě Vám Bůh seslal dva jiné anděly. Jsou to takřka andělé vykladači, tak jako u Kristova hrobu andělé ženám vyložili, co onen prázdný hrob znamená: „Pán byl vzkříšen z mrtvých.“  Oba staří lidé s Vámi mluví o Vašem otci. Dívají se na něj pohledem zvenčí, který jim otevírá něco nového. A oni se pro Vás stávají anděly. Dodávají Vám pocit, že jste na světě všude doma. Tam, kde nás doprovázejí andělé, kde nám lidé projevují lásku, tam jsme doma. Tam poznáváme i během rozhovoru něco z tajemství Boží milující blízkosti. /…/

Bůh Vám chce říci: „Jsem s tebou. Moje milost tě provází vždy a všude.“ Bůh se s námi svázal. Nenechává nás samotné. Ohlašuje nám smíření mezi nebem a zemí. /.../

Bůh mezi námi koná znamení i dnes. Přivádí k nám lidi, kteří nám nově vyloží naše životní zkušenosti, naše zklamání a zmatek a otevřou nám pohledem na Písmo svaté oči pro to, co se v našem životě skutečně děje. Sám vzkříšený Ježíš se k nám v lidech, do nichž bychom to neřekli, připojuje a vydává se s námi na cestu. Nepoučuje nás, ale nejprve naslouchá, co mu chceme říct. A pak hledá paralely mezi tím, co jsme zažili, a mezi výroky Písma svatého. A najednou se nám otevřou oči a my ho poznáváme. 

 (Anselm Grün)

Z knihy:

Rok kdy zemřel můj otec

Leo Fijen, Anselm Grün
Info a běžná cena: Váz., 200 s., 229 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2014
Objednací číslo: 101862
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Leo Fijen a Anselm Grün, televizní moderátor a známý benediktin jsou dnes přátelé. Nějakou dobu si dopisovali o zcela osobních zkušenostech: o loučení a umírání, o zármutku, bolesti, osamělosti, ale i o rodinných poutech, o hledání smyslu života a všeho, co vede k jeho plnosti. Kniha nabízí posilu v našich zkouškách, ale také nás zve k tomu, abychom se vážně zabývali otázkou, co zde jednou zůstane po nás. Jde o četbu oslovující, hutnou, místy až dojemnou. Dopisy nebyly původně psány s úmyslem zveřejnění, takže z nich dýchá veliká autentičnost a upřímnost.
Leo Fijen je autor dokumentárního cyklu o evropských klášterech, který vysílá TV Noe.
 
Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Fijen Leo  Grün Anselm  
- tituly z této edice: Rozhovory

 

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému