Čas jsou peníze

5.12.2012

Času je samozřejmě zapotřebí užívat a využívat. Jenže zbývá otázka: K čemu?

Můj čas je vzácný

Čas jsou peníze, zní motto naší kultury. Času je samozřejmě zapotřebí užívat a využívat. Jenže zbývá otázka: K čemu skutečně využívám svého času? Já jsem si na ni odpověděl následovně: K tomu, abych něčím přispěl k utváření vlastního života. Heslo „čas jsou peníze“ ale nemá na zřeteli pouze finanční stránku, nýbrž i skutečnost, že čas je vzácnou komoditou, kterou máme k dispozici.

Nesmíme čas marnit, ani o něj okrádat druhé tím, že je nepotřebným žvaněním budeme zdržovat od práce. Můj čas je vzácný, dokážu-li využít možností k tomu, abych podnikl něco kreativního nebo udělal pro druhé něco dobrého. Je vzácný sám o sobě, a to nejen kvůli omezenosti života. Je to prostor naší svobody.

Ten, kdo má rád lidi, věnuje jim svůj čas

Čas znamená umět si udělat čas pro druhé. Jsou-li tu lidé, kteří mě potřebují, ostatní chvilku počká, ať už je to jakkoli naléhavé. Je to přece otázka lásky, a ta jedná a poskytuje čas.

Ten, kdo má rád lidi, věnuje jim svůj čas. O to v životě také skutečně jde, nejde v něm o veliké a ohromující věci, nýbrž o to, co se může odehrávat v malém. Jde o kousek štěstí prožitého s ostatními, o kousek radosti ze společenství. O to jde.


Kniha: Miluji svobodu
Autor: Wolf Notker 
Karmelitánské nakladatelství
-
101713-
Podobné tituly
Další tituly k tématu: spiritualita

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články