Být zamilovaný a milovat není totéž

7.9.2019

Zamilovanost, to jsou nové, silné emoce, jiskření a vzájemná chemie, ale milovat, to je vědomá volba, která ze zamilovanosti vyplývá a vede nás k rozhodnutí, že „právě s tebou toužím prožít celý život“. Na počátku vztahu, existuje jen romantika. Časem se však začnou objevovat drobné rozmíšky a konflikty. Opravdu je s láskou konec? Možná to nechceme přiznat ani sami sobě, ale už si nejsme tak blízko jako dřív. Začínáme si uvědomovat, že ten druhý se od nás vlastně hodně liší!

 

Ale kam se můj milovaný nebo moje milovaná poděli? Copak jsem se pletl? Opravdu je s láskou konec? Mnoho párů tomuto závěru bohužel nakonec uvěří. Hodit kamenem po nich nemůžeme: víc než kdy v minulosti nás konzumní společnost a naše mentalita, zvyklá na věci jen na jedno použití, tlačí právě tímto směrem. A navíc v žádné škole nás neučí milovat, nikdo nám nevysvětlil, jak vytvořit dlouhodobý vztah a jak rozvíjet lásku. Možná bychom měli naslouchat dobrým radám našich dědečků a babiček. Oni totiž ještě dobře znali různé opravny, které ostatně dnes znovu přicházejí do módy.

Být zamilovaný a milovat není totéž.

Nádherný Pavlův chvalozpěv na lásku (Bible 1 Kor 13), dosvědčuje, že opravdová láska je hlubší, silnější a větší než vše, co si dokážeme představit. Je nepodmíněná a nekonečná. Máme ji stále k dispozici v hlubinách svého srdce jako pramen, který nám dává sílu. Často však každodenní rutina, naléhavé povinnosti i různá zklamání přístup k tomuto prameni znesnadní a nakladou mu do cesty překážky. Možná sami cítíte, že naše běžné chování má k opravdové lásce často hodně daleko. Je těžké být vždy trpělivý, velkorysý a otevřený, stále druhému naslouchat, všechno snášet, všechno odpustit a všechno vydržet...

Ale to je normální! My nejsme láska, ale lidské bytosti. A žádný člověk není schopen rozdávat lásku bez přestání. Vzájemně se zraňujeme, a často si toho ani nejsme vědomi. Je to lidské a zároveň je to i příležitost poznávat, jak vypadá opravdová láska.

Jakmile si tuto skutečnost uvědomíme, otevřou se před námi nové obzory: partnerské konflikty a krize jsou normální a zároveň příležitostí k růstu! Nebojte se být v takových chvílích zvědaví na to, co se stane. Uznejte vlastní zranitelnost a přijměte ji jak u sebe, tak i u partnera shovívavě a bez odsuzování. Právě to je počátek opravdové lásky!

Z knihy: Manželství: dobrodružství ve dvou Kniha hrou

 

Carolina Costová

 

Manželství: dobrodružství ve dvou


 


 

 

 

 

Autor: X X   |   Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému