Prof. Erazim Kohák, Ph.D. v Jičíně

13.6.2011

Prof. Erazim Kohák, Ph.D. v JičíněVe středu 22. června 2011 od 17,30 hod. se v Porotním sále jičínského zámku uskuteční setkání s Prof. Erazimem Kohákem. Bude hovořit na téma: „Co to znamená být Čech? Má to ještě nějáký smysl? Táži se, k čemu se vlastně hlásím, když o sobě řeknu, že jsem Čech.“ Volné vyprávění na téma knihy Domov a dálava, která nedávno vyšla v dotisku.

Prof, Erazim Kohák, Ph.D., je emeritním profesorem Boston Univerzity, emeritním profesorem Univerzity Karlovy a vědeckým pracovníkem Centra globálních studií Filosofického ústavu AV ČR. Narodil se 21. Května 1933 v Praze. V roce 1949 odešla celá rodina do exilu a jako zemědělští dělníci se dostali do Spojených států.

Erazim Kohák studoval na Colgate Univerzity, obor filosofie a religionistika, na Yale Univerzity, obor filosofie a teologie, jež ukončil diplomy Master of Arts a Ph.D. Později prošel řízením odpovídajícím habilitaci a byl jmenován Associate Professor of Philosophy na Boston University. V roce 1990 změnil svůj pracovní poměr na poloviční úvazek a odešel do Prahy na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kam postupně přešel úplně. V roce 2007 nastoupil v Centru globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR jako vědecký pracovník. V této funkci působí dodnes.

Po celý život je veřejně činný např. v československé exilové pomoci, vystupuje jako publicista. Je autorem knih: Svoboda, svědomí, soužití – kapitoly z mezilidské etiky; Zelená svatozář – kapitoly z ekologické etiky, Orbis Bene Vivendi neboli svět dobrého života; Kopí Dona Quijota – vybrané přednášky, studie a publicistické články; P.S. Psové; Domov a dálava – kulturní totožnost a obecné lidství v českém myšlení.

V Jičíně se bude věnovat tématu poslední knihy Domov a dálava. V jejím úvodu Erazim Kohák píše: „Tuto knihu jsem psal váhavě, tak trochu jako vyznání, daleko víc jako podnět k zamyšlení. Vřím, že kulturní totožnost tohoto společenství poutníků dějinami, kterému říkáme národ, je ve věku vševyprazdňující globalizace něčím nad jiné cenným. Zároveň jsem přesvědčen, že tato kulturní totožnost či národ žije naším činným zájmem… To, jak rychle se kniha stala podpultovým zbožím, rozptýlilo všechna má váhání. Je mi důkazem, že otázka o smyslu naší národní totožnosti nám není lhostejná.“

Na setkání vás srdečně zve Karmelitánské nakladatelství, Knihkupectví U sv. Ignáce ve spolupráci s Městem Jičínem.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému