Jiřina Šiklová o knize Matky po e-mailu

18.5.2010

Jiřina Šiklová o knize Matky po e-mailuVe středu 26. května přijede do Jičína PhDr. Jiřina Šiklová. Od 17 hod. bude podepisovat své knihy v Knihkupectví U sv. Ignáce a od 18 hod. v Porotním sále jičínského zámku bude vyprávět o své knize: Matky po e-mailu - vzahy matek a dcer v kritických situacích.

PhDr Jiřina Šiklová, CSc (roz.Heroldová *1935)
Studovala historii a filozofii na Filozofické fakultě UK v Praze. Aktivně se podílela na Pražském jaru 1968, proto byla propuštěna z katedry filosofie, kde pracovala jako asistentka a přednášela sociologii mládeže.

Počátkem května 1982 byla spolu s řadou dalších osob obviněna z trestného činnu "podvracení republiky ve spojení se zahraničním činitelem" za organizování dovozu exilových publikací. Proces vyvolal velký negativní ohlas v zahraničí a pod tímto tlakem byl zastaven.

Od roku 1990 přednáší na FF Univerzity Karlovy sociologii, založila katedru sociální práce, kterou vedla do roku 2000. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. V roce 1999 ji prezident Václav Havel udělil medaili T.G.Masaryka I. stupně za zásluhy o republiku.
Publikuje v desítkách odborných časopisů, je autorkou několika knih. její poslední novinkou je kniha Matky po E-mailu.

V knize Matky po E-mailu se věnuje vztahu matek a dcer v kritických situacích. Dvě přítelkyně - dcery, které jsou již v důchodovém věku, mají matky ve vysokém stáří. Vyměňují sie-mailové dopisy, kde se nezabývají pouze starostmi s péčí. Obě inteligentní ženy si vyměňují i citáty a odkazy na knihy, které se věnují roli matek, stáří a smrti.
Dočteme se, jak to bylo s historii s péčí o děti, a naopak, jak se v zahraničí stále více uplatňuje model "najímané síly do domácnosti", která se věnuje péči o staré rodiče i "respitní péči".

Těšíme se na setkání s Vámi v našem knihkupectví.

 

Knihy paní Jiřiny Šiklové naleznete zde.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému