Jiřina Šiklová o knize: Matky po e-mailu

30.11.2010

Ve středu 25. května 2010 přijela do Jičína PhDr. Jiřina Šiklová. Při autogramiádě v Knihkupectví U sv. Ignáce podepisovla své knihy a odpovídala na osobní dotazy. Následovalo setkání v Porotním sále jičínského zámku na téma: „Matky po e-mailu- vztahy matek a dcer v kritických situacích“.

PhDr. Jiřina Šiklová, CSc roz. Heroldová*1935) studovala historii a filosofii na Filozofické fakultě UK v Praze. Aktivně se podílela na Pražském jaru 1968, proto byla propuštěna z katedry filosofie, kde pracovala jako asistentka a přednášela sociologii mládeže.

Od roku 1990 přednáší na FF UK sociologii. Založila katedru sociální práce, kterou vedla do roku 2000. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselau udílena ženám, jenž přispěly k inegraci Evropy. V roce 1999 ji prezident Václav Havel udělil medaili T. G. Masaryka I. stupně za zásluhy o republiku.

Téma setkání souviselo s nejnovější knihou Jiřiny Šiklové „Matky po e-mailu“, ve které si dvě přítelkyně - dcery, které jsou již v důchodovém věku, vyměňují e-mailové dopisy, zabývající se péčí o své přestárlé matky. Obě inteligentní ženy si vyměňují citáty a odkazy na knihy, které se věnují roli matek, stáří a smrt

Jaké kritické situace přináší mezigenerační dialog? Je dnešní generace jiná? Autorka knihy zdůraznila stárnutí naší populace, spojené s problémem péče o přestárlé rodiče: „Každý konflikt, střet, kontraverze s někým je přínosem, protože si na něm uvědomujeme, v čem jsme jiní, zvláštní, sví. Příliš dokonalá matka, to by byl morální kolos, mohli bychom ji obdivovat, uctívat ji, ale s takovou matkou bychom nemohli vést rozhovor. Nemohli bychom jí odporovat, bouřit se proti ní, zkoušet si, kam až můžeme jít ve své samostatnosti.
Nedokonalost patří k životu, a mám-li pochopení pro nedokonalost své matky, pak budu mít pochopení i pro svoje vlastní nedostatky.“

Knihy Jiřiny Šiklové naleznete zde.

Sekce: Hradec Kralove   |   Tisk   |   Poslat článek známému