Víte, kam vzal Ježíš ze všeho nejdřív své učedníky?

21.11.2019

Víte, kam vzal Ježíš ze všeho nejdřív své učedníky? Na svatbu v Káně! Proč? Protože „Boží království je podobné svatební hostině.“ Každý z nás je pozván ke svatební hostině.

Janovo evangelium začíná popisem toho, jak Jan Křtitel ukazuje na Ježíše a nazývá ho „Beránkem Božím“. Nikoliv mocným vůdcem nebo generálem v bitvě anebo politikem usilujícím o potlesk a hlasy, ale beránkem. A tento mírný beránek upoutává dva Janovy učedníky, Ondřeje a (nejspíš) Jana, do té míry, že se vydají ho následovat. Ježíš se k nim otáčí a ptá se: „Co byste chtěli?“ Oni na to odpovídají otázkou: „Kde bydlíš?“ Chtějí být s ním, sedět u jeho nohou a učit se od něj. „Pojďte a uvidíte!“ vybízí je Ježíš.

Pak k sobě přitahuje nebo povolává své další následovníky. Během krátkého období dvou nebo tří let formuje a proměňuje jejich srdce, vnitřní postoje i motivace.

A víte, kam je vzal ze všeho nejdřív? Na svatbu v Káně! Proč? Protože „Boží království je podobné svatební hostině“. Svatba je znamením lásky, jednoty, pokoje a plodnosti, muž a žena se při ní stávají jedním tělem. Všichni nejsme povoláni ke vstupu do manželství, každý z nás je ale pozván ke svatební hostině Beránkově, jak ji popisuje kniha Zjevení. Slavnost v Káně ovšem není jen nějakou obyčejnou oslavou, nýbrž slavností, při níž se voda mění ve víno. Naše lidství je povoláno k tomu, aby se nechalo proměnit Bohem, aby se z našeho kamenného srdce stalo srdce z masa a aby nás tak zcela uchvátila extáze života, světla a lásky.

 

 Z knihy:

Krása lidskosti

Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články